Mersin Orman Fidanlık Müdürlüğü

Mersin Orman Fidanlık Müdürlüğü 2012 yılında kurulmuş olup, bünyesinde bulunan Tarsus Orman Fidanlık Şefliğine bağlı Tarsus (Karabucak),  Gülek ve Çamlıyayla Fidanlıklarıyla hizmet vermeye devam etmektedir. Bu kapsamda Fidanlık Müdürlüğümüz, Ağaçlandırma, Erozyon Kontrolü ve Rehabilitasyon çalışmalarında ihtiyaç duyulan asli orman ağaçları fidanları ile birlikte mahalli ihtiyaçlar için talep edilen park bahçe bitkileri de üretmektedir.

Müdürlüğümüzün yıllık fidan üretim kapasitesi 8 milyon adet olup, 143 farklı türde fidan çeşidi üretilmektedir. Fidanlıklarımızda sedir,kızılçam, ardıç gibi asli orman fidanlarının yanı sıra alıç, üvez, kuşburnu gibi yaban hayatı için önemli fidan türleri, Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından dikimi yaygınlaştırılmaya çalışılan ceviz, badem gibi katma değeri yüksek gelir getirici türler, boylu ve formlu çınar, akçaağaç, limoni servi gibi park ve bahçe peyzajlarında kullanılan türler de üretilmektedir.

Peyzaj sektörünün gelişmesiyle birlikte artan piyasa talebi neticesinde  özel sektöre altlık teşkil edecek boylu, kaplı ve repikajlı fidanların üretimi müdürlüğümüz tarafından  üretilmeye başlanmış olup, bu kapsamda üretilen fidan çeşidi ve sayısı her yıl artmaktadır.

    Üretilen bu fidanlar yalnızca Mersin İlinde değil, talep doğrultusunda diğer illere de gönderilmektedir. Tür çeşitliliğinin arttırılması ve yöreye uygun türlerin yaygınlaştırılması konusunda araştırma ve geliştirme çalışmaları yapan müdürlüğümüz her geçen gün kapasitesini ve donanımını arttırmaktadır.