Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
13.01.2020
​Sayın Dr. Bekir Pakdemirli Mersin’de

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, Mersin İl Programı çerçevesinde Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen "Kıl Çadırlar Aydınlanıyor" Proje Tanıtımı ve sertifika dağıtım programına ve ilimizin tarım ve ormancılık sorunlarının görüşüldüğü sektörler toplantısına katıldı.
 
Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı genel müdürlüklerin, il ve bölge müdürlüklerinin, sektör temsilciliklerinin ve vatandaşların katıldığı programdaki konuşmasına "Mersinlilere büyük geçmiş olsun" diyerek başlayan Bakan Pakdemirli devletin daima çiftçisinin yanında olduğunun altını çizerek “2018 yılında Mersin ilimizde yaklaşık 700 bin baş hayvana, 17,4 Milyon Lira destekleme ödemesi yaptık.  Mersin'de 2018 yılında 615 işletmeye 3,1 Milyon Lira sürü yöneticisi istihdam desteği verdik.  Mersin'de son 17 yılda ORKÖY Süt Koyunculuğu Projeleri kapsamında; toplam 937 aileye, günümüz tutarlarıyla 35 Milyon Lira kredi ve hibe desteği verdik. Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında 112 küçükbaş hayvancılık projesi uygulayarak, genç çiftçilerimize toplam 3 Milyon 360 Bin Lira hibe ettik. Küçükbaş hayvan eti tüketiminin özendirilmesi ve pazar payının artırılmasına yönelik çalışmalarının hız kazanacağını ifade eden Pakdemirli "Hedefimiz olan; toplam kırmızı et üretimimizde, küçükbaş eti üretim payını, %10'dan %20'lerin üzerine taşımaktır. İnşallah bu hedefimize de, sizlerin gayretiyle ulaşacağız. ORKÖY kapsamında; orman köylülerimizin desteklenmesi amacıyla "Besi Koyunculuğu" ve "Süt Koyunculuğu" Projelerini yürütmeye devam edeceğiz.  IPARD Programı kapsamında; Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar başlığı altında, küçükbaş hayvancılığa destek sağlıyoruz" dedi.
 
Ayrıca sektör temsilcileri istişare toplantısında sektör sorunları ve çözüm önerileri ayrıntılarıyla görüşüldü. Pakdemirli “2019 yılı sonuna doğru Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Kasım ayında bir gün içinde Guinness Rekorlar kitabına konu olacak bir kampanyayı hep beraber yaptık. Bunun için öncelikle sizlere teşekkür ediyorum. Çünkü en büyük emek teşkilatımızın ama en büyük teşekkürü de Milletimize, vatandaşlarımıza ediyorum. Çünkü bizim duyduğumuz heyecanın ötesinde bir heyecan duyarak bu 11 milyon fidan dikim kampanyasına katıldılar ve bir günde 11 milyondan fazla fidan dikme rekorunu kırdık. Önümüzdeki sene çıtayı artırmamız lazım. Bu sene başında da şöyle bir hedef koyduk, Ülkemizdeki 82 milyon birey için 82 milyon fidan dikelim istiyoruz” dedi.
 


Yazdır